Kerti blog, hírek

Májusi kertápolási tippek, tanácsok.

Májusban szinte minden virágba borul, sokkal több a napsütés, sokkal melegebb az idő, mint a változékony áprilisban. Hirtelen sok kerti tennivaló keletkezik, legnagyobb gond ilyenkor a gyomokkal van. Adunk pár tanácsot a májusi kerti munkákhoz. Az egyre változékonyabb időjárásunknak köszönhetően ilyenkor bizony még számításba kell vennünk a talaj menti fagyokat éjszaka. Szervác, Pongrác, Bonifác tartogathat meglepetéseket. Így a legtöbb nyári virágot érdemes csak május végén kiültetni a szabadba. A hidegre érzékeny konyhakerti növények közül, például a paradicsomot is ekkor ültethetjük ki teljes biztonsággal.

A paradicsom kiültetése előtt megfelelően készítsük elő a talajt, illetve szúrjunk le karókat. A palánták megerősödése után ültessük el a paradicsomot közepesen mélyre, a talaj jó, ha lejt a legalsó leveles hajtás felé. Ezzel a megoldással a gyökér megfelelő fejlődését tudjuk elősegíteni.

A palántákat védhetjük a hideg ellen hasított fóliával vagy filccel. Így a takaró anyagok nem gátolják a légzést. A takaróanyagokat kövekkel, vagy lécekkel lehet rögzíteni az ágyások szélein. Nappal illetve öntözéskor ideiglenesen el kell távolítani a növényről.

Májusban megfelelő az idő a kiültetett palánták ritkításához. Ilyenkor szelektálhatunk is egyúttal, a satnya, vagy túl gyenge egyedeket nyugodtan eltávolíthatjuk. A megmaradt palántákat óvatosan vegyük körbe földdel, és tömörítsük körülötte gyengén a talajt. A ritkítási munka végezhető akár több részletben is, szükség szerint.

A fagyveszély elmúltával balkon- és cserepes növényeinket, illetve évelőpalántáinkat a szabadba vihetjük. Ezek után nem szabad megfeledkezni a rendszeres tápanyag és víz utánpótlásról sem.
Május derekán vethetünk többféle egynyári dísznövényt szabadföldi ágyásokba, fennmaradt, üres helyekre.